22 February, 2020
hh

Ariana Grande na łamach Billboard: ”Nie pozostało już wiele rzeczy, których się obawiam”

Ariana Grande zdobi okładkę grudniowego wydania magazynu Billboard, na której została okrzyknięta Kobietą Roku 2018.

Piosenkarka udzieliła obszernego wywiadu, w którym opowiedziała o jej najnowszym projekcie muzycznym Thank U, Next, sytuacji na rynku muzycznym i ciężkich chwilach w jej życiu.

Wybraliśmy i przetłumaczyliśmy ważne momenty z wywiadu!

O PIOSENCE THANK U, NEXT

”To singiel Tommy’ego Browna!” – wykrzykuje Grande uderzając w oparcie fotela dla podkreślenia. Brown, producent i tekściarz, współpracował z nią od jej debiutu w 2013 roku. Grande jest pozytywnie oszołomiona perspektywą ich wspólnego muzycznego przełomu. “To ja ze złamanym sercem i moimi znajomymi polewając szampana, dając upust emocjom i dobrze się bawiąc. Kocham tę piosenkę bardziej, niż jakąkolwiek, którą wydalam.”

”Kiedy usłyszałam siebie mówiącą: ”Bo jej imię to Ari”, wiedziałam, że to szczególny wers, ale część mnie reagowała na to: ”O Boże, to brzmi banalnie”. Ale z kolei druga część mnie mówiła: ”To piękne i muszę zostawić ten wers.” Wiem, że kiedy raz coś umieszczę w piosence, jest prawdziwe.”

”Jestem bardzo szczęśliwa i bardzo nieszczęśliwa w tym samym czasie.”

O PROCESIE TWÓRCZYM I POWROCIE DO DEBIUTU

”Kiedy stworzyliśmy piosenkę ”The Way” na myśl przyszło mi: ”Oh, wow, jestem na dobrym tropie”, powiedziała Grande. Jej twarz lekko przygasła; tuż przed wywiadem pracowała nad nową piosenką, którą dla mnie później zagrała i zdałam sobie sprawę, że jest o Macu Millerze.

”Zaczęliśmy od bazy – mnie“, Grande powiedziała o płycie Yours Truly, ”I potem dotarliśmy w to miejsce, gdzie już poruszałam się w przemyśle muzycznym i tworzyłam duże, duże, duże popowe płyty. Następnie zaczęliśmy powoli wtapiać to w moją duszę i oto gdzie wylądowaliśmy z ”Thank U, Next.”

O WYDAWANIU MUZYKI

”Jestem w miejscu, w którym mogłabym robić takie rzeczy, jak niespodziewane wydanie piosenki i byłby to największy hit, jaki kiedykolwiek zrobiłam.”

”Moim marzeniem zawsze było to, żebym, oczywiście, nie była raperką, ale wydawała muzykę w taki sposób, w jaki robią to raperzy. Wydaje mi się, że istnieją pewne standardy, które obowiązują artystki popowe, a mężczyzn nie. Musimy publikować zapowiedzi przed singlem, potem wydać singiel, poczekać na przedsprzedaż albumu i na to, aż singiel zacznie być grany w radiu, żeby móc wypuścić wideo i go przecenić tego dnia. Ja chcę po prostu rozmawiać z moimi fanami, śpiewać, tworzyć muzykę i wydawać ją tak, jak robią to ci chłopcy. Dlaczego oni tak wydają swoje piosenki, a ja nie? Więc zrobiłam tak, robię tak i będę tak robiła.”

”I jeśli to nie zadziała tak jak w przypadku ”Thank U, Next”, w porządku! To niesamowicie ekscytujące widzieć, że coś zostało dobrze przyjęte, ale jeszcze piękniejsze jest bycie szczerą i zrobienie czegoś.. Czegoś w stylu wydania piosenki w sobotnią noc, bo masz na to ochotę i czujesz, że twoje serce zaraz eksploduje, jeśli tego nie zrobisz.”

”Nie chcę robić tego, co ludzie mi każą. Nie chcę wpasowywać się w kanon typowej popowej gwiazdy. Chcę robić to na własnych warunkach. Jeśli chcę jechać w trasę z dwoma albumami na raz, jadę w trasę z dwoma albumami na raz. Jeśli chcę wydać trzeci album, kiedy będę w trasie [w 2019 roku], też to zrobię! Social House (współproducenci Thank U, Next) otwierają moje koncerty. Myślicie, że nie będziemy mieli studia w busie? Że nie będziemy tworzyć piosenek w trasie? Oczywiście, że będziemy. Chcę móc robić to, co autentyczne, szczere i naturalne. To jedyny sposób, w jaki udało mi się przetrwać.”

”Czuję, że tylko musnęłam powłokę artysty, którym mogę być i chcę dalej się rozwijać i ulepszać. Nie chcę się rozleniwić.”

”Nie dbam o to, czy jestem pożywką dla clickbaitów lub mokrym snem mediów. Po prostu cieszę się, że wciąż tu jestem.”

O ZDOMINOWANYM RYNKU MUZYCZNYM

”Bardzo chciałabym zobaczyć notowanie z tyloma kobietami na szczycie ilu jest mężczyzn. [Notowania] są bardzo przez nich zdominowane. To wydaje się takie łatwe dla nich. Jest tak wiele niesamowitych artystek, które starają się bardziej, niż oni.”

”[Ludzie żyjący stereotypami] nie są w stanie pogodzić się z faktem, że kobiety są milionem rzeczy, a nie tylko dwoma. Możesz być urocza i olśniewająca. Przyjazna, flirtująca i jednocześnie silna, i niezniszczalna. Możesz być profesjonalna, sensualna i zabawna.”

O NOWYM ALBUMIE

Nowy album Grande jest terapią i katharsis. Zaprasza swoich znajomych i współpracowników – Browna, Social House, Victoria Monét, Tayla Parx i Doug Middlebrook – do dyspozytorni, aby go posłuchać. Brown wyskakuje z butelką różowego Veuve Clicquota. ”Nie sądzę, żebym kiedykolwiek spożyła więcej alkoholu, niż w poprzednim miesiącu. Jestem szampanem. Ludzie mówią, że składamy się z 60% wody. Ja jestem w 60% różowym Veuve Clicquot.”

Album ”Thank U, Next” został w gruncie rzeczy nagrany w kilka tygodnii. Teraz nadchodzi faza dopieszczania i dodania kilku piosenek z Maxem Martinem i jego zespołem. To dzieło przepełnione: ”kobiecą energią, szampanem, śmiechem i płaczem. Ten album nie jest szczególnie podnoszący na duchu” – powiedziała. ”Wiele materiału jest upbeat, ale w rzeczywistości to bardzo smutny rozdział.”

Muzyka na nim jest wyzywająca – głębokie, napędzane bassem bangery z trapowym beatem przeplatane smutnymi balladami – i estetycznie bardziej przygodowa, niż wszystko, co kiedykolwiek wydała. Niektóre teksty są tak osobiste, że nawet gdyby wokalistka chciała o nich rozmawiać, większość pytań byłaby zbędna [bo teksty same by na nie odpowiedziały].

O CIĘŻKICH SYTUACJACH JAKIE JĄ DOTKNĘŁY

”Mam nadzieję, że nie masz problemu z tym, że płaczę, bo to nieuniknione. Nie mogę nawet powiedzieć: ”Dzień dobry” bez zapłakanych oczu”. Błogosławieństwem dla niej i jej fanów jest muzyka. ”Wydaje mi się, że nie pozostało już wiele rzeczy, których się obawiam. Kiedy życie stawia Cię czołem z tak poważnym gównem tak wiele razy, twoje priorytety się zmieniają. Chcę być pewnego dnia szczęśliwa i zdrowa.. i tworzyć muzykę.”

Przy okazji sesji, specjalnie dla magazynu, Grande wzięła udział w wideo, w którym oglądała swoje zdjęcia z dzieciństwa i reagowała na nie!