7 April, 2020
hh

Ariana Grande na łamach Billboard: ”Nie pozostało już wiele rzeczy, których się obawiam”

Ariana Grande zdobi okładkę grudniowego wydania magazynu Billboard, na której została okrzyknięta Kobietą Roku 2018.

Piosenkarka udzieliła obszernego wywiadu, w którym opowiedziała o jej najnowszym projekcie muzycznym thank u ,next i ciężkich chwilach w życiu.

O PIOSENCE ”THANK U, NEXT”

”To singiel Tommy’ego Browna!” – wykrzykuje Grande uderzając w oparcie fotela dla podkreślenia. Brown, producent i tekściarz, współpracuje z nią od jej debiutu w 2013 roku. Grande jest pozytywnie oszołomiona perspektywą ich wspólnego muzycznego przełomu. “To ja ze złamanym sercem i moimi znajomymi polewając szampana, dając upust emocjom i dobrze się bawiąc. Kocham tę piosenkę bardziej, niż jakąkolwiek, którą wydalam.”

”Kiedy usłyszałam siebie mówiącą: »Jej imię to Ari«, wiedziałam, że to szczególny wers, ale sądziłam że brzmi zbyt banalnie. Druga część mnie z kolei mówiła, że to piękne i powinnam go zostawić. Kiedy raz coś umieszczę w piosence, to jest prawdziwe.”

”Jestem bardzo szczęśliwa i bardzo nieszczęśliwa w tym samym czasie.”

O PROCESIE TWÓRCZYM I POWROCIE DO DEBIUTU

”Kiedy stworzyliśmy piosenkę The Way na myśl przyszło mi: »Oh, wow, jestem na dobrym tropie«”, powiedziała Grande. Jej twarz lekko przygasła; tuż przed wywiadem pracowała nad nową piosenką, którą mi później póściła i zdałam sobie sprawę, że jest o Macu Millerze.

”Zaczęliśmy od bazy – mnie“, mówi o płycie Yours Truly. ”Potem dotarliśmy do tego miejsca, w którym już poruszałam się w przemyśle muzycznym i tworzyłam duże, duże, duże popowe płyty. Zaczęliśmy powoli wtapiać to w moją duszę i oto gdzie wylądowaliśmy z thank u, next.”

O WYDAWANIU MUZYKI

”Jestem teraz w takim miejscu, w którym mogłabym niespodziewanie wydać nową piosenkę i stałaby się największym hitem, jaki kiedykolwiek wydałam.”

”Moim marzeniem zawsze było to, żebym wydawała muzykę w taki sposób, w jaki robią to raperzy. Wydaje mi się, że istnieją pewne standardy, które obowiązują artystki popowe, a mężczyzn nie. Oczywiście, nie mówię tutaj, że chcę być raperką. Piosenkarki tworzące muzykę pop muszą publikować zapowiedzi przed singlem, potem go wydać, poczekać na przedsprzedaż albumu i na to, aż singiel zacznie być grany w radiu, żeby w końcu móc wypuścić teledysk i przecenić go tego samego dnia. Ja chcę po prostu rozmawiać z moimi fanami, śpiewać, tworzyć muzykę i wydawać ją tak, jak robią to ci chłopcy. Dlaczego oni wydają swoje piosenki w taki sposób, a ja nie? W końcu zaczęłam wydawać je w taki sposób i dalej będę wydawała.”

”I jeśli nie okaże się to takim sukcesem jak thank u, next, to w porządku! Niesamowicie ekscytujące jest obserwowanie, jak coś zostało dobrze przyjęte, ale jeszcze piękniejsze jest bycie szczerą i zrobienie czegoś nietypowego… Czegoś w stylu wydania piosenki w sobotnią noc, bo masz na to ochotę i czujesz, że twoje serce zaraz eksploduje, jeśli tego nie zrobisz.”

”Nie chcę robić tego, co ludzie mi każą. Nie chcę wpasowywać się w kanon typowej popowej gwiazdy. Chcę robić to na własnych warunkach. Jeśli chcę jechać w trasę z dwoma albumami na raz, jadę w trasę z dwoma albumami na raz. Jeśli chcę wydać trzeci album, kiedy będę w trasie [w 2019 roku], też to zrobię! Social House (współproducenci thank u, next) otwierają moje koncerty. Myślicie, że nie będziemy mieli studia w autokarze? Że nie będziemy tworzyć piosenek w trasie? Oczywiście, że będziemy. Chcę móc robić to, co autentyczne, szczere i naturalne. To jedyny sposób, w jaki udało mi się przetrwać.”

”Czuję, że tylko musnęłam powłokę artysty, którym mogę być i chcę dalej się rozwijać. Nie chcę się rozleniwić.”

”Nie dbam o to, czy jestem pożywką dla clickbaitów lub mokrym snem mediów. Po prostu cieszę się, że wciąż tu jestem.”

O ZDOMINOWANYM PRZEZ MĘŻCZYZN PRZEMYŚLE MUZYCZNYM

”Bardzo chciałabym zobaczyć notowanie z tyloma kobietami na szczycie ile widuję z mężczyznami. [Listy przebojów] są bardzo przez nich zdominowane. To wydaje się dla nich takie łatwe. Jest tak wiele niesamowitych artystek, które starają się od nich bardziej.”

”[Ludzie żyjący stereotypami] nie są w stanie pogodzić się z faktem, że kobiety składają się z miliona różnych cech, a nie tylko dwóch. Możesz być urocza i olśniewająca. Przyjazna, flirtująca i jednocześnie silna, i niezniszczalna. Możesz być profesjonalna, sensualna i zabawna.”

O NOWYM ALBUMIE

Nowy album Grande jest terapią i katharsis. ”Nie sądzę, żebym kiedykolwiek spożyła więcej alkoholu, niż w poprzednim miesiącu. Jestem szampanem. Ludzie mówią, że składamy się z 60% wody. Ja jestem w 60% różowym Veuve Clicquot.”

Album ”thank u, next” został w gruncie rzeczy nagrany w kilka tygodni. Teraz nadchodzi faza dopieszczania i dodania kilku piosenek z Maxem Martinem i jego zespołem. To dzieło przepełnione ”kobiecą energią, szampanem, śmiechem i płaczem”. ”Ten album nie jest szczególnie podnoszący na duchu” – powiedziała. ”Wiele piosenek jest upbeat, ale w rzeczywistości to bardzo smutny rozdział.”

Muzyka na nim jest wyzywająca – głębokie, napędzane bassem przeboje z trapowym beatem przeplatane smutnymi balladami – i estetycznie bardziej przygodowa, niż wszystko, co kiedykolwiek wydała. Niektóre teksty są tak osobiste, że nawet gdyby Ariana chciała o nich rozmawiać, większość pytań byłaby zbędna [bo teksty same by na nie odpowiedziały].

O CIĘŻKICH CHWILACH JAKIE JĄ DOTKNĘŁY

”Mam nadzieję, że nie masz problemu z tym, że płaczę, bo to nieuniknione” – mówi. ”Nie mogę nawet powiedzieć: ”Dzień dobry” bez zapłakanych oczu”. Błogosławieństwem dla niej i jej fanów jest muzyka. ”Wydaje mi się, że nie pozostało już wiele rzeczy, których się obawiam. Kiedy życie stawia cię naprzeciw tak poważnego syfu wiele razy, twoje priorytety się zmieniają. Chcę być pewnego dnia szczęśliwa i zdrowa… i dalej tworzyć muzykę.”


Przy okazji sesji zdjęciowej, Grande nagrała wideo specjalnie dla magazynu, w którym oglądała swoje stare zdjęcia z dzieciństwa i reagowała na nie: