21 February, 2020
hh

Ariana Grande na okładce magazynu TIME. ”Płaczę, ale jestem szczęśliwa”

Ariana Grande pojawiła się na okładce nowego wydania TIME, jednego z najważnieszych społeczno-politycznych magazynów na świecie i została nazwana jednym z przywódców nowego pokolenia. Zobacz pełny wywiad i zdjęcia poniżej!

PRZYWÓDCY NOWEGO POKOLENIA

Ariana Grande jest szczęśliwa i ważne jest dla niej to, aby ludzie o tym wiedzieli. Cieżko byłoby nie zauważyć jej szczęścia w ten słoneczy wiosenny dzień w zdezelowanym domu w Beverly Hills (miejsce, gdzie odbywała się sesja i wywiad).

Ma dużo powodów do radości. W wieku 24 lat, Grande jest jedną z największych gwiazd popu na świecie, a niebawem powróci z nową muzyką dwa lata po wydaniu jej ostatniego albumu, przebojowego ”Dangerous Woman”. Jej najnowszy singiel nazywa się ”No Tears Left To Cry”. Po tytule, możnaby się spodziewać ballady. Zamiast tego, jest to triumfalna popowa kompozycja z lat 90-tych. ”Intro jest wolne, a potem się podnosi”, powiedziała. ”I jest o podnoszeniu”.

Grande napisała piosenkę o odporności, ponieważ musiała być odporna na sytuacje trudne do wyobrażenia, po ataku terrorystycznym, podczas którego terrorysta zdetonował bombę na zewnątrz areny jej koncertu, zabijając 22 ludzi, a więcej niż 500 zostało rannych. To co się wydarzyło jest częścią piosenki, ale nie jest ona o tym co się wydarzyło. Zamiast bycia eligijną, jest radosna, a Grande jest z tego dumna i jest dumna z siebie. ”Kiedy zaczęłam bardziej o siebie dbać, wtedy odnalazłam równowagę, wolność i radość”, powiedziała. ”To przelało się na muzykę”. W teledysku do piosenki jest odwrócona do góry nogami, dokładnie tak jak się czuła. ”Poruszyliśmy ideę nie bycia w stanie odnalezienia gruntu pod nogami”, powiedziała, ”ponieważ dopiero teraz czuję, że w końcu ląduję stopami na ziemi”.

Grande jest drobna, ma oczy jak lalka Kewpie i szeroki uśmiech. Często nosi włosy upięte w duży kucyk, ale dzisiaj ułożyła je w kok z drobnymi wypuszczonymi kosmykami włosów opadającymi za jej uszami, jak aureola. Kiedy mówi, jest entuzjastyczna.

Grande dorastała na południu Florydy; jej mama była dyrektorem generalnym firmy komunikacyjnej, a jej ojciec był odnoszącym sukcesy grafikiem. Jako dziecko zawsze chciała występować. ”Kochałam nosić maski halloweenowe w czerwcu i improwizować przed moimi dziadkami w kuchni”, powiedziała. ”Moja przyjaciółka z przedszkola znalazła pamiętnik, który musiałyśmy pisać, jak miałyśmy 5 lub 6 lat i był w nim fragment z pytaniem: ”Kim chcesz być, kiedy dorośniesz?”, a moja odpowiedź brzmiała: ”Chcę być w Nickelodeon, a potem śpiewać”.

Występowała w miejscowym teatrze, a potem na Broadwayu w musicalu ”13”. Kiedy miała 16 lat, dołączyła do obsady serialu ”Victorious” stacji Nickelodeon, co uczyniło z niej gwiazdę dla młodszych widzów. Po tym jak przewodniczący wytwórni Republic Records zobaczył jej cover Whitney Houston i Adele na YouTube, podpisała kontrakt płytowy.

Jej pierwszy oficjalny singiel, ”The Way”, został wydany w 2013 roku. Nie brzmiał jak muzyka, którą nagrywała w Nickelodeon; chwytliwa piosenka, ukazująca jej wysoki głos, który czasami brzmi prawie instrumentalnie. (Nawet gorliwi fani zauważyli, że bez znaczenia jak Grande śpiewa, ciężko może być zrozumieć słowa – ona przejmuje się tą krytyką. W pewnym momencie wywiadu, po zakończeniu kręcenia, odwróciła się do mnie i zapytała: ”Czy ja wyraźnie mówię?”, po czym błysnęła uśmiechem.)

Jej pierwszy album, ”Yours Truly”, zadebiutował na 1 miejscu Billboard 200 i rozszedł w nakładzie ponad 500,000 kopii na świecie (bez streamingu), a kolejne, ”My Everything” i ”Dangerous Woman”, odniosły jeszcze lepsze wyniki. Wydała zdobywające szczyty notowań kolaboracje takie jak ”Problem” (z Iggy Azaleą), ”Love Me Harder (z The Weeknd) i ”Side To Side” (z Nicki Minaj). Była w trasie po całym świecie. Przypięto jej łatkę divy, tak jak prawie wszystkim kobietom w przemyśle muzycznym. Musiała sobie poradzić z wieloma rzeczami. ”To był okres dostosowania się, ponieważ moje życie zmieniło się drastycznie”, powiedziała. Dziś już się z tym uporała. ”Jeśli chcę wyjsć, wtedy wychodzę jako Ariana Grande i jest mi z tym dobrze”, powiedziała. ”Kiedy czuję się gorzej, wtedy zostaję w łóżku i oglądam Chirurgów”.

”Społeczeństwo konsekwentnie nie docenia kobiet, szczególnie młodych kobiet. Nie docenia ich siły i tego jak ważne są ich głosy. [..] Kiedy stawiasz czoła czemuś stanowiącemu wyzwanie i negatywnemu, jedyną odpowiedzią na to jest cierpliwość, miłość i życzliwość […] Będąc liderem i wzorem do naśladowania, chcę sprawiać, aby ludzie czuli, że mogą być sobą i będą celebrowani”.

Wszystko było inne, takimi słowami skomentowała tworzenie jej nowego albumu. Po pierwsze, przewodziła tworzeniu piosenek, czego do tej pory nie robiła. ”Byłam tak podekscytowana śpiewaniem”, powiedziała o jej pierwotnych wydawnictwach, ”więc współtworzyłam piosenki, ale nigdy nie miałam na nie takiego wpływu, jak teraz”. Dyskutowała również z jej producentami – Maxem Martinem, Savanem Kotecha i Pharrellem Williamsem – o eksperymentowaniu z jej brzmieniem. ”Nie było czegoś, czego nie chciałabym spróbować”, zdradziła. Powiedziała Williamsowi, że ”najpierw chce stworzyć najdziwniejsze rzeczy, jakie tylko mogą”. Na albumie znajduje się wiele momentów – zarówno w ”No Tears Left To Cry” jak i hymnicznym, zmysłowym bangerze ”God Is a Woman” – gdzie jej głos jest nawarstwowiony i brzmi jak chór, lecz to wyłącznie ona, pomnożona. W innej piosence, ”Get Well Soon”, jej wokale przeplatają się w gęstych warstwach dźwięku, tworząc nieziemski efekt. ”To tak jakbym rozmawiała z myślami w mojej głowie”, powiedziała, ”I one by mi odśpiewywały”.

Sposobem na jej wyleczenie się jest nowo odkryta swodoba twórcza. ”Byłam bardziej skłonna do zagłębienia się w swoje uczucia, ponieważ spędzałam z nimi więcej czasu”, powiedziała. ”Mówiłam o nich więcej. Chodziłam na terapię częściej”. Mimo, że w przeszłości borykała się z lękiem i niepokojem, powiedziała: ”Nigdy o tym nie mówiłam, ponieważ myślałam, że tak po prostu musi być w życiu”. Co, konkretnie, wywoływało u niej lęk? Kręci głową, aby zakończyć ten temat. To ciężkie do rozmowy.

A oto, co opowiedział mi menadżer Grande, Scooter Braun, o tym co wydarzyło się w zeszłe lato, po ataku terrorystycznym w Manchesterze. Grande poleciała do domu jej babci w Boca Raton na Florydzie, gdzie ją potem spotkał i zapytał o zrobienie czegoś, co jak uznał, było niesprawiedliwe w tamtym czasie. ”Powiedziałem: ”Musimy tam wrócić”, na co zaregowała spojrzeniem jakbym oszalał i powiedziała: ”Nie mogę śpiewać tych piosenek, ani zakładać tych strojów. Nie stawiaj mnie w takiej pozycji”. Zadecydowali o odwołaniu reszty trasy.

Dwa dni później, Braun leciał do UK i dostał 16 wiadomości od Grande o treści: ”Zadzwoń do mnie, musimy porozmawiać”. Kiedy w końcu rozmawiali, powiedziała: ”Jeśli czegoś nie zrobię, ci ludzie umarli na próżno”. Zadecydowali o zorganizowaniu koncertu charytatywnego w Manchesterze.

Gdy przybyli do Manchesteru, kilka dni po ataku, udali się do szpitala i usiedli z ocalałymi. Spotkali się z rodzinami zmarłych. Podczas koncertu obawiali się, że ludzie będą się za bardzo bali, aby się pojawić.

Lecz zjawiło się ich ponad 50 tys. a tuzin innych artystów – takich jak Justin Bieber, Coldplay i Katy Perry – przyleciało, aby wystąpić. Grande zamknęła koncert, wykonując ”Somewhere Over the Rainbow” ze łzami spływajacymi po jej twarzy. Show, nazwane One Love Manchester, było transmitowane na żywo przez brytyjską telewizję i streamowane na całym świecie wraz z informacjami, jak przekazać darowiznę; pomogło to zebrać 12 milionów dolarów dla ofiar ataku i ich rodzin. Miasto Manchester nadało Grande honorowe obywatelstwo.

”Nałożyliśmy dużo do udźwignięcia na jej ramiona”, powiedział Braun. ”Ale poradziła sobie z tym. Teraz do końca swojego życia może mówić, że jest dokładnie taka za jaką się podaje”.

A więc to jest to, co się wydarzyło. Po koncercie One Love Manchester, Grande skończyła trasę, a potem zniknęła na jakiś czas.

Grande zbudowała swoją karierę na kipiącej radością muzyce będącej ucieczką; przejmujący głos, porywajace występy na żywo, wypolerowane teledyski. Teraz, pomimo, że nie miała nic wspólnego z atakiem, nieubłaganie stała się centrum narracji. Co tak naprawdę straciła, w porównaniu z innymi? Ludzie tracą dzieci, rodziców, partnerów, przyjaciół. Stworzenie czegoś, co byłoby wyraźnie na ten temat, wyglądałoby na wyzysk, ale zigonorowanie tego, byłoby nieszczere.

Wiedziała, że ją o to zapytam, zanim cokolwiek powiedziałem. Może zobaczyć to w moich oczach, a ja mogę zobaczyć to w jej, zaczyna płakać – nie łzami, lecz głebokim, dławiącym łkaniem. ”Przepraszam”, powiedziała. ”Zrobię co w mojej mocy”.

Powoli zaczyna mówić: ”Jest tak wielu ludzi, którzy ponieśli taką stratę i doświadczyli takiego bólu”. Jej żal jest zarówno ogromny i znikomy. ”Przetworzenie tego zajmie wieczność”, powiedziała i zaszlochała ponownie. Ona nie chce rozmawiać o ataku. ”Nie chcę dawać temu tak dużej mocy”, powiedziała. ”Czemuś tak negatywnemu. To najgorsze w ludzkości. Dlatego, zrobiłam wszystko co mogłam, aby zaregować w sposób, w jaki to zrobiłam. Ostatnie, czego bym chciała dla moich fanów, to aby widzieli coś takiego i pomyśleli, że to wygrało”.

”Rzekomo muzyka jest najbezpieczniejszą rzeczą na świecie”, kontynuuje. ”Dlatego to tak ciąży na moim sercu każdego dnia”. Wzięła głęboki wdech. ”Chciałabym, żeby było tam więcej, co mogłabym naprawić. Wydaje ci się, że z czasem to stanie się łatwiejsze do rozmowy lub pogodzenia się z tym, lecz czekam każdego dnia, aż ten pokój nadejdzie i wciąż czuję ogromny ból”. Tu nie ma jasnego rozwiązania. Nie ma powodu. To po prostu się wydarzyło. Grande spojrzała w niebo. ”Przepraszam”, powiedziała ponownie. ”Jakie było pytanie?”.

Pszczoła od lat jest symbolem Manchesteru; to ukłon w stronę obywateli miasta, klasy robotniczej pracującej ciężko jak pszczoły, którzy zbudowali region podczas rewolucji przemysłowej. Po ataku, tysiące mieszkańców Manchesteru zrobiło sobie tatuaż pszczoły. Podobnie jak Grande i członkowie jej załogi. Teraz widzi pszczoły wszędzie. Jedna znajduje się również w ostatnim kadrze teledysku do ”No Tears Left To Cry”, w którym odlatuje.

Wystąpiła w Charlottesville na jednoczącym koncercie, a także na wiecu March For Our Lives w Waszyngotnie i spotkała się z kilkoma ocalałmi ze strzelaniny w Parkland. ”Oni są tacy młodzi, ale tacy genialni i silni”, powiedziała. ”Mieliśmy dużo do opowiadania o tym co przeszliśmy”.

Jej nowy album nosi nazwę Sweetener. Zdecydowała, aby tak go nazwać, ponieważ to wiadomość, którą chciała przekazać jej fanom: każdą złą sytuację możesz polepszyć. ”Kiedy musisz się z czymś zmierzyć”, powiedziała, ”zamiast siedzieć i narzekać na to, dlaczego by nie spróbować zrobić coś pięknego?”

”Jestem szczęśliwa”, wyznała, a łzy wypłyneły z jej oczu ponownie. Wytarła je. ”Płaczę”, powiedziała, ”ale jestem szczęśliwa”.