9 August, 2020
hh


Ariana Grande podbiła Wielką Brytanię i Irlandię z ”thank u, next” i ustanowiła historyczne rekordy

Ariana Grande tworzy historię z wydaniem albumu thank u, next. Płyta właśnie pobiła wiele spektakularnych rekordów w Wielkiej Brytanii.

Krążek zadebiutował na 1 miejscu listy najlepiej sprzedających się albumów w tym kraju z 65,000 kopii i ustanowił nowy rekord wśród najczęściej streamowanych żeńskich albumów w ciągu tygodnia w historii tego kraju (59 milionów streamów), pobijając Sweetener, który utrzymywał go od sierpnia 2018 roku.

W tydzień od wydania płyta ”thank u, next” pokryła się tam certyfikatem srebra.

Singiel break up with your girlfriend, i’m bored zadebiutował z kolei na 1 pozycji listy najlepiej sprzedających się piosenek, detronizując przebój 7 rings, który po trzech tygodniach na szczycie, zajął 2 miejsce. Na 8 miejscu uplasował się utwór needy.

Album przyniósł wiele rekordów Arianie Grande:

✦ pierwsza artystka w historii, która w tym samym czasie ma album na 1 miejscu i dwa single na 1 i 2 miejscu w Wielkiej Brytanii

✦ pierwsza artystka w historii, która zastąpiła samą siebie na #1 listy najlepiej sprzedających się singli w Wielkiej Brytanii

✦ pierwsza artystka od czasów Madonny w 1985 roku, która ma w tym samym czasie dwa single na 1 i 2 miejscu w Wielkiej Brytanii

✦ pierwsza artystka od czasów Ruby Murray w 1955 roku, która ma trzy single w pierwszej dziesiątce w tym samym czasie jak główny artysta w Wielkiej Brytanii

✦ jedyna artystka w historii, która w ciągu 100 dni zdobyła trzy single numer 1 w Wielkiej Brytanii (czwarty artysta ogólnie obok Elvisa Presleya, Johna Lennona i Justina Biebera)

Źródło: Official Charts, Scooter Braun

Do grona największych miłośników Ariany Grande dołączyli Irlandczycy. Piosenkarka również tam osiągnęła niewiarygodny sukces.

Grande zdobyła w tym tygodniu podwójny numer 1 również w Irlandii. Pierwszy na liście najlepiej sprzedających się albumów, gdzie uplasowało się thank u, next, sprzedając w większym nakładzie, niż reszta pierwszej piątki razem, oraz drugi, wśród singli, gdzie zadebiutowało break up with your girlfriend, i’m bored.

”thank u, next” to jedyny album w tej dekadzie, z którego trzy single zdobyły szczyt (”thank u, next”, ”7 rings”, ”break up with your girlfriend, i’m bored”) w Irlandii.

Ariana dołączyła do Rihanny i tym samym obie utrzymują rekord największej ilości numerów 1 w tym kraju w tej dekadzie wśród artystek (obie po pięć #1).

Zdobywając cztery numery 1 w ciągu ostatnich 294 dni, Ariana dołączyła również do Britney Spears jako jedynych kobiet w tym tysiącleciu, które zgarnęły cztery #1 na oficjalnej liście najlepiej sprzedających się piosenek w Irlandii.

Źródło: Official Charts