4 August, 2020
hh


Wielki sukces Ariany Grande: ”Sweetener” numerem 1 na świecie z największym debiutem

Kolejny album, to kolejna pełna sukcesów era dla Ariany Grande! Krążek Sweetener w premierowym tygodniu pobił rekordy na platformie Spotify i zgarnął szczytowe pozycje na całym świecie.

Płyta zadebiutowała na 1 miejscu Billboard 200 w USA z wynikiem 231,000 unitów (127,000 pochodzi z czystej sprzedaży), stając trzecim albumem Grande, który to osiągnął. To największy kobiecy debiut tego roku w Stanach Zjednoczonych w czystej sprzedaży (bez streamingu) i największy w jej karierze.

Album zgromadził ponad 126 milionów odtworzeń (on-demand) w serwisach streamingowych w tym kraju. Do tej pory żadnemu popowemu albumowi autorstwa kobiety nie udało się tego osiągnąć.

Szczytową pozycję krążek odnotował również na drugim najważniejszym rynku muzycznym na świecie – Wielkiej Brytanii. Z dwukrotnie większym wynikiem w porównaniu do wydanego w 2016 roku albumu ”Dangerous Woman”, który zadebiutował na 1 miejscu, Sweetener również dotarł na najwyższą pozycję rozchodząc w pierwszym tygodniu w nakładzie 45,000 kopii.

Album uplasował się dotychczas także na 1 miejscu w krajach tj. Kanada, Australia, Belgia, Holandia, Finlandia, Irlandia, Włochy, Nowa Zelandia, Norwegia, Szkocja i Szwecja oraz na 3 w Niemczech, Francji i 5 w Japonii (sprzedaż fizyczna; 3 miejsce w sprzedaży cyfrowej).

W serwisach streamingowych ”Sweetener” zdominował konkurencję docierając na szczyt w 99 krajach na iTunes i spędzając pełny tydzień na 1 miejscu w notowaniach najlepiej sprzedających się albumów na świecie, Europie i Stanach Zjednoczonych oraz najczęściej odtwarzanych albumów w Apple Music. Na Spotify w premierowym tygodniu album zgromadził 176 milionów odtworzeń na świecie, pobijając dotychczasowy rekord i stając najczęściej odtwarzanym kobiecym albumem w pierwszym tygodniu na tej platformie.

Lista Billboard Hot 100 z najlepiej sprzedającymi się piosenkami w USA zostanie opublikowana niebawem.