25 May, 2022
hh 


Ariana Grande w szczerym wywiadzie dla Vogue’a o smutku i dorastaniu

Ariana Grande jest gwiazdą sierpniowego wydania amerykańskiego Vogue.

Piosenkarka wzięła udział w sesji zdjęciowej wykonanej w jej rodzinnym mieście na Florydzie, nagrała specjalną wizualizację do utworu “in my head” i udzieliła wywiadu.

Zebraliśmy najciekawsze fragmenty rozmowy i przetłumaczyliśmy poniżej.

TRASA

“Szukałam sposobów na leczenie PTSD, rozmawiałam z terapeutami i każdy powtarzał mi, że potrzebuję rutyny i jakiegoś zajęcia. Jestem ekstremistką, więc oczywistym było, że zdecyduje się na ruszenie w trasę, lecz śpiewanie utworów, które rozgrzebują świeże rany jest naprawdę trudne. To dobra zabawa, w końcu to muzyka pop i staram się, aby tak pozostało, lecz te piosenki naprawdę reprezentują niezłe g*wno, przez które przeszłam”.

COACHELLA

“Nigdy nie myślałam, że kiedykolwiek wystąpię na Coachelli” – wyjaśnia. “Zawsze stroniłam od festiwali i nie bawiłam się w taki sposób. Po raz pierwszy byłam na nim, aby zobaczyć występ Malcolma (Maca Millera) i to było niesamowite doświadczenie. Kolejnego roku również na nim byłam i miałam taki mindf*ck, gdy uświadomiłam sobie, jak wiele rzeczy wydarzyło się w tak krótkim odstępie czasu”.

MILEY CYRUS O ARIANIE

“Ariana jest jak otwarta książka” – mówi jej koleżanka z branży, Miley Cyrus. “Zawsze dzieliła się swoimi doświadczeniami, które są piękną mieszanką realiów z fantazją pożądaną przez popkulturę. Trzymanie jej w ramionach tamtego wieczoru, gdy czułam drżenie jej ciała i łopoczące serce, gdy wykreowane persony odchodzą w kąt i płaczesz razem z resztą świata, jest niesamowicie jednoczące. To przypomnienie, że muzyka może być najlepszym lekarstwem”.

WIĘŹ Z FANAMI

“Zawsze mam otwartą skrzynkę odbiorczą na wiadomości od fanów, gdzie dla nich jestem i gdzie dzielę się z nimi rzeczami z mojego życia, które wydają mi się dla nich odpowiednie” – wyjaśnia. “I choć jest wiele informacji, które zatrzymuję dla siebie, oni i tak wiedzą, kiedy się z czymś zmagam – widzą to w moich oczach. Wiedzą, kiedy jestem rozkojarzona, kiedy jestem szczęśliwa, zmęczona. To takie dziwactwo, które nas łączy. Jesteśmy jak p**przeni E.T. i Elliott”.

STRACH

“Jestem osobą, która dużo przeszła i która nie umie sobie tego wszystkiego wytłumaczyć. Widzę siebie na scenie perfekcyjnie przygotowaną, świetną w tym, co robię, a w takich sytuacjach, jak ta, jestem po prostu małym człowiekiem starającym się to wszystko rozgryźć (śmieje się pociągając nosem). Czuje się najszczęśliwszą i jednocześnie najbardziej pechową osobą na tym świecie. Teraz staram się podążać ścieżką pomiędzy dochodzeniem do siebie i nie pozwalaniem, żeby to, przez co przechodzę, aż tak na mnie wpływało, a także celebrowaniem tych pięknych chwil, które wydarzyły się w moim życiu i nie obawianiem się, że zostaną mi odebrane przez traumę. Rozumiesz, co mam na myśli?”

RODZINA

“Moja rodzina jest ekscentryczna, dziwaczna, głośna i typowo włoska. U nas w domu zawsze była fascynacja makabrycznymi rzeczami. Moja mama jest gotką – jej cała szafa jest wypełniona ubraniami na wzór Cersei Lannister, nie żartuję. Raz zapytałam ją: »Mamo, czy Ty naprawdę założyłaś naramiennik? Mamy Święto Dziękczynienia«”.

W rodzinnym domu Grande znajdowała się maszyna do karaoke, z której korzystali wszyscy. “W naszym repertuarze zawsze pojawiała się Whitney, Madonna, Mariah, Celine i Barbra” – wspomina. “Wszystkie divy, geje, divy i znowu geje”.

POCZĄTKI KARIERY

“Nigdy nie widziałam siebie jako aktorki, lecz, gdy mówiłam o tworzeniu muzyki R&B mając 14 lat wszyscy reagowali na to słowami: »O czym ty, k*rwa, będziesz śpiewać? To się nie uda. Powinnaś spróbować swoich sił w jakichś programach telewizyjnych, zbudować własną platformę i dobrze to wykorzystać. Jesteś zabawna, urocza i powinnaś robić to do momentu, gdy będziesz na tyle dojrzała, aby tworzyć własną muzykę«. Tak też zrobiłam – dostałam rolę w serialu telewizyjnym i czekałam, aż będę mogła tworzyć muzykę”.

PATI LABELLE O ARIANIE

“Ona przebiła swoich rówieśników” – mówi LaBelle. “Zrobiła to wszystko sama, co jest teraz naprawdę wielkim wyczynem i co nie zawsze można powiedzieć o innych młodych dziewczętach. Ona nie potrzebuję żadnych maszyn, ma możliwości, aby zaśpiewać, jak dojrzała czarnoskóra kobieta. Gdy występowałyśmy w Białym Domu u Obamów powiedziałam jej: »Dziewczyno, jesteś bestią. Wejdź na scenę i zaśpiewaj jak czarno-biała kobieta, którą jesteś«. Przy śpiewie Ariany mogę nakryć się pod stół, a wiedz, że umiem śpiewać”.

OSOBOWOŚĆ I WYKREOWANA POSTAĆ

“Ona jest jak dorosła wersja postaci Disney’a o nasyconych kolorach” – mówi Pharrell Williams, który wyprodukował większość utworów na albumie Sweetener i spędził wiele godzin w studiu z Arianą przed i po wydarzeniach, które miały miejsce w Manchesterze. “Ma dużą samoświadomości, która jest podstawową częścią jej osobowości”.

“Wykreowałam sobie postać osoby, którą odgrywam. To taka przesadzona wersja prawdziwej mnie, która mnie chroni. Mimo to, uwielbiam wychodzić z jej skorupy i pokazywać fanom, że w środku jestem zwyczajną osobą. Jestem niesamowicie impulsywna, emocjonalna, lekkomyślna i angażuje się całą sobą. Muzyka, którą tworzę, jest bardzo osobista i prawdziwa, lecz, jeśli ty możesz być mną na Halloween, jeśli drag queens mogą mnie naśladować, to znaczy, że jestem pewną wykreowaną postacią. Idź do lokalnego baru z drag queens i sam się przekonasz. To najlepsze, co mi się przydarzyło, lepsze niż wygranie Grammy”.

MUZYKA

“Był taki okres w mojej karierze, gdzie na dwóch albumach połowa piosenek była moja, a druga miała tylko na celu umocnić moją pozycję w przemyśle muzycznym. W wielu moich singlach brakuje większego przekazu, w końcu rozmawiasz z kimś, kto wypuścił Side To Side na singiel. Kocham ten utwór, ale to po prostu śmieszna piosenka o seksie”. Zapytałem ją, czy czuje się niekomfortowo patrząc na swoją widownię, gdzie widzi wiele małoletnich dziewczynek i jednocześnie śpiewa utwory pełne linijek o stosunkach płciowych. “One wszystkie na pewno to przeżyją, przysięgam. Obiecuję, że twoje dziecko kiedyś będzie uprawiało seks, więc jeśli zapyta, o czym jest ta piosenka, po prostu mu o tym powiedz”.

NIECHĘĆ DO ROZMÓW O MANCHESTERZE

“To nie przez traumę” – mówi, a do jej oczu napływają łzy. “To te rodziny, to przez ich straty. To trudne opowiadać o tym, wiedząc, że oni przeczytają ten wywiad, a ich wspomnienia nagle powrócą. Jestem dumna, że byliśmy w stanie zebrać tak dużo pieniędzy dla tych rodzin i dać im poczucie jedności i miłości, ale to i tak nikogo nie przywróci do życia. Wszyscy zachwycali się nad tym, a ja miałam w głowie tylko: »O czym wy wszyscy, k*rwa, mówicie?« Zrobiliśmy, co tylko mogliśmy, ale tak naprawdę nie zrobiliśmy nic… Przepraszam. Mam wiele do powiedzenia na ten temat, lecz przede mną jeszcze dużo do przepracowania i prawdopodobnie nigdy nie będę gotowa, żeby o tym mówić. Przez długi czas nie chciałam rozmawiać z nikim, bo nie chciałam myśleć. Chciałam wkręcić się w wir pracy i nie skupiać na prawdziwych rzeczach, ponieważ nie mogłam uwierzyć, że to wydarzyło się naprawdę. Kochałam wracać do studia z Pharrellem, był tym magicznym spojrzeniem na wszystko. On naprawdę wierzy, że światło nadejdzie, a ja tylko pytałam, czy na pewno?”

MÓWIENIE O TYM, CO MYŚLISZ

“Wolałabym sprzedać mniej płyt i mówić o tym, co mi się nie podoba, niż sprzedać więcej i mówić tylko to, co będzie odpowiednie. Ludzie szukający problemu we wszystkim są gotowi, żeby cię zaatakować”.

THANK U, NEXT

Studio pozostaje bezpiecznym miejscem dla Grande. Gdy Miller zmarł, jej najbliżsi byli przy niej w Nowym Jorku, w którym mieszkała w tamtym czasie. Któreś z nich zauważyło, że Jungle City Studios znajduje się dosłownie za rogiem jej apartamentowca. “Moi przyjaciele wiedzą, jak wielką ulgę przynosi mi tworzenie muzyki, więc wydaje mi się, że każdy z nich chciał mnie tam zaciągnąć” – wspomina. “Jeżeli mam być zupełnie szczera, to nie pamiętam tych chwil z mojego bo a) byłam pijana b) byłam strasznie smutna. Nie do końca pamiętam, gdzie to wszystko się zaczęło i skończyło lub jak nagle stworzyliśmy 10 piosenek, które znalazły się na tablicy. Wydaje mi się, że to był pierwszy album i pierwszy rok w moim życiu, gdy zdałam sobie sprawę, że nie mogę odkładać spędzania czasu ze samą sobą. Przez całe dorosłe życie kogoś miałam, zawsze był ktoś komu mogłam powiedzieć dobranoc. “thank u, next” to dla mnie chwila samorealizacji. To był ten przerażający moment, w którym uświadomiłam sobie, że muszę zmierzyć się z tym wszystkim zupełnie sama”.

MAC MILLER

“Ludzie nie widzą rzeczy, które dzieją się naprawdę, więc debatują o tym, co wydaje mi się, że się wydarzyło. Nie widzą lat mojej pracy, walki, moich starań, miłości i zmęczenia. Ten wpis (więcej) był formą obrony i nie masz pojęcia, jak wiele razy ostrzegałam go, że to w końcu się wydarzy. Toczyłam tę walkę przez długie lata naszej znajomości i związku. Nie wiesz, co się działo, więc nie masz prawa wypowiadać się na ten temat”. Grande spędziła wiele lat zamartwiając się o Millera. Koledzy z trasy Dangerous Woman Tour wspominają dziewczynę, która zrozpaczona wisiała na telefonie przez kilka godzin, upewniając się, że jej druga połówka nie jest teraz na jakiejś popijawie. “To było wyczerpujące” – mówi. “To, co mieliśmy w żaden sposób nie przypominało ideału, ale, k*rwa, on był najlepszą osobą, jaką poznałam i nie zasługiwał na demony, które go dopadły. Byłam dla niego podporą przez bardzo długi okres czasu, lecz ja też zaczęłam się rozpadać. Wszystko zaczęło się powoli rozpadać”.

INTERNET I FANI

Ariana to przykład kobiety, która zaprzyjaźniła się ze swoimi fanami za pośrednictwem Twittera i dzieli się z nimi nową muzyką, zanim puści ją swojej wytwórni. “Każdy uważa, że jestem pokręcona, ale naprawdę ich zdanie liczy się dla mnie bardziej, niż ludzi z wytwórni… bez obrazy” – wyjaśnia. “To jest takie nasze. Nie robię tych śmiesznych długich przerw od mediów społecznościowych i nie opowiadam, że »Internet mnie rani i odchodzę na jakiś czas, żegnajcie«, lecz zdecydowanie wyznaczyłam swoje granice. Nie chcę wpakować się w jakieś g*wno”. Ariana od zawsze była empatyczna. “Ona zawsze znajdzie sposób, aby przejąć na siebie ból drugiej osoby” – mówi Joan. “Ariana radzi sobie naprawdę dobrze, ale gdy przychodzi jej się zmierzyć z rozdzierającymi serce sytuacjami, jedyne, co może z siebie wydobyć, to łzy. Oczywiście, że się o nią martwię, ale zawsze jej powtarzam, że to, jak się wtedy czuje jest perfekcyjne”.

ZARĘCZYNY

Jednym z budzących najwięcej szumu w życiu medialnym Grande były jej zaręczyny z Davidsonem w zeszłym roku, które odbyły się po rozstaniu z Millerem. Jej przyjaciele przekonali ją, żeby uciekła z Nowego Jorku i spędziła z nimi wakacje z dala od Los Angeles. “Wtedy poznałam Pete’a, był wspaniałą odskocznią. To było frywolne, szalone i wysoce nierealistyczne. Kochałam go, ale go nie znałam. Jestem jak ten noworodek, kiedy chodzi o prawdziwe życie i wciąż sobie nie ufam w tych kwestiach”.

ROZWÓJ

“Mam pomysł na to, kim chciałabym być” – mówi. “Widzę silną, cudowną i nieustraszoną wersję siebie, w którą mam nadzieję ewoluuję pewnego dnia. Czasami staram się taka być dla swoich fanów. Zaniedbałam jednak to, aby być taką dla samej siebie. Wiesz, jak to jest… w pewnym momencie odsuwasz swojego terapeutę, lecz za chwilę musisz do tego wrócić (chichocze)… A skoro o tym mowa: znacie jakiegoś dobrego terapeutę?”

TŁUMACZENIE: M.S, M. PNIEWSKI